UMOWA KUPNA SPRZEDAŻY SAMOCHODU
Udostępnij link (Wzór Na Dole Wpisu)

Grafika zawiera komputer z napisem umowa sprzedaży samochodu

Umowa  sprzedaży samochodu, najczęściej określana jako umowa kupna sprzedaży samochodu, jest typową umową sprzedaży rzeczy unormowaną w kodeksie cywilnym. Na końcu artykułu pobierzesz wzory umowy w trzech formatach.

Zastosowanie do niej mają więc głównie przepisy 535-602 kodeksu cywilnego, więcej o umowie sprzedaży możesz dowiedzieć się z artykułu: „umowa sprzedaży wzory z objaśnieniem”

Co powinna zawierać umowa sprzedaży samochodu?

Umowa sprzedaży szczególnie powinna zawierać:

  • dane stron,
  • miejsce zawarcia,
  • datę zawarcia,
  • cenę,
  • podpisy stron,
  • dokładne oznaczenie sprzedawanego pojazdu (np.: marka, model, data produkcji, numer VIN, numer rejestracyjny, numer silnika, przebieg, kolor, pojemność silnika).

W przypadku, gdy samochód posiada usterki, warto dopisać w umowie, iż kupujący jest świadomy zakupu pojazdu posiadającego usterkę. Brak takiego oświadczenia może doprowadzić do dochodzenia przez kupującego praw z tytułu rękojmi.

Dobrą praktyką jest również sporządzenie dokumentacji fotograficznej, przedstawiającej jego stan sprzed nabycia pojazdu.

Oświadczenie o bezwypadkowości pojazdu

Coraz częściej w umowach kupna sprzedaży auta pojawią się zapewnienia o bezwypadkowości auta, jeżeli nie posiadasz czujnika lakieru, to nie warto z punktu widzenia sprzedającego składać takiego oświadczenia, gdyż często zdarza się, iż nawet nowy zakupiony w salonie samochód jest samochodem, który uczestniczył w kolizji (np. podczas transportu na lawecie) lub został zarysowany w salonie.

Co sprzedający powinien wydać kupującemu przy sprzedaży?

Sprzedający powinien wydać kupującemu samą rzecz oraz jej przynależności, jak np.:

  • klucze,
  • dokumenty pojazdu,
  • inne przedmioty, które obejmowała umowa jak np. opony zimowe lub bagażnik dachowy.

Umowa kupna sprzedaży samochodu – Forma

Umowę najlepiej sporządzić na piśmie oraz wymienić dwa identycznie wypełnione jej egzemplarze między stronami umowy. Jeżeli chodzi o sam podpis, to najlepiej, gdy jest on czytelny i  zawiera co najmniej nazwisko kontrahentów umowy sprzedaży. 

Zawarty poniżej wzór jest umową stworzoną z uwzględnieniem interesów obu stron umowy.

Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej

Kupując auto, należy ustalić warunki przejęcia polisy OC, gdyż sprzedający może wypowiedzieć polisę pojazdu i wtedy zostalibyśmy bez ochrony prawnej. Ponadto należy pamiętać, że po sprzedaży należy zawiadomić towarzystwo ubezpieczeniowe o zmianie właściciela auta.

Pobierz wzory umowy sprzedaży w trzech formatach: doc. pdf. odt.:

Pobierz: UMOWA SPRZEDAŻY SAMOCHODU PDF
Umowa-kupna-sprzedazy-samochodu.pdf – 121 KB

Pobierz: UMOWA SPRZEDAŻY SAMOCHODU DOCX.
Umowa-kupna-sprzedazy-samochodu.docx – 19 KB

Pobierz: UMOWA SPRZEDAŻY SAMOCHODU ODT
Umowa-kupna-sprzedazy-samochodu.odt – 8 KB

Zobacz inne nasze wzory umów kupna sprzedaży: KUPNA SPRZEDAŻY, KUPNA SPRZEDAŻY MOTOCYKLA, KUPNA SPRZEDAŻY SAMOCHODU PDF, KUPNA SPRZEDAŻY SAMOCHODU WSPÓŁWŁAŚCICIEL, KUPNA SPRZEDAŻY SAMOCHODU DOC, KUPNA SPRZEDAŻY RZECZY, WZÓR KUPNA SPRZEDAŻY SAMOCHODU.


Udostępnij link (Wzór Na Dole Wpisu)

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *