UMOWA KUPNA SPRZEDAŻY SAMOCHODU 2021

Umowa sprzedaży samochodu osobowego

Artykuł „umowa kupna sprzedaży samochodu 2021” zawiera najnowszy wzór umowy sprzedaży samochodu.

Umowa sprzedaży samochodu, często nazywana w mowie potocznej umową kupna-sprzedaży samochodu, to typowa umowa sprzedaży rzeczy unormowana w kodeksie cywilnym. Zastosowanie do niej mają więc głównie przepisy 535-602 k.c., więcej o umowie sprzedaży możesz dowiedzieć się z artykułu: „umowa sprzedaży wzory z objaśnieniem”

Co powinna zawierać umowa sprzedaży?

Umowa sprzedaży szczególnie powinna zawierać jak najdokładniejsze dane stron umowy, miejsce zawarcia, datę zawarcia, cenę, podpisy stron, dokładne oznaczenie sprzedawanego pojazdu (między innymi: marka, model, data produkcji, numer VIN, numer rejestracyjny, numer silnika, przebieg, kolor, pojemność silnika).

W przypadku, gdy samochód posiada usterki, warto dopisać w umowie, iż kupujący jest świadomy zakupu pojazdu posiadającego usterkę. Brak takiego oświadczenia może doprowadzić do dochodzenia przez kupującego praw z tytułu rękojmi. Dobrą praktyką jest również sporządzenie dokumentacji fotograficznej, przedstawiającej jego stan sprzed nabycia pojazdu.

Oświadczenie o bezwypadkowości pojazdu

Coraz częściej w umowach sprzedaży auta pojawią się zapewnienia o bezwypadkowości auta, jeżeli nie posiadasz czujnika lakieru, to nie warto z punktu widzenia sprzedającego składać takie oświadczenia, gdyż często zdarza się, iż nawet nowy zakupiony w salonie samochód jest samochodem, który uczestniczył w kolizji (np. podczas transportu na lawecie) lub został zarysowany w salonie.

 Co sprzedający powinien wydać kupującemu przy sprzedaży?

Sprzedający powinien wydać kupującemu rzecz, czyli samochód oraz jej przynależności. Obowiązkowo sprzedawca musi przekazać kupującemu: samochód, klucze oraz wszelkie dokumenty pojazdu. Jeżeli przedmiotem umowy były inne akcesoria samochodu jak np. opony czy bagażnik dachowy, warto wymienić je w umowie, aby uniknąć nieporozumień w sytuacji, gdy nie zostaną one wydane wraz z autem.

Forma umowy

Umowę najlepiej sporządzić na piśmie oraz wymienić dwa identycznie wypełnione jej egzemplarze między stronami umowy. Jeżeli chodzi o sam podpis, to najlepiej, gdy jest on czytelny i  zawiera co najmniej nazwisko kontrahentów umowy sprzedaży. 

Zawarty poniżej wzór stworzono z uwzględnieniem interesów obu stron umowy.

Umowa kupna sprzedaży samochodu 2021 w trzech formatach: doc. pdf. odt.:

Pobierz “UMOWA SPRZEDAŻY SAMOCHODU PDF” Umowa-kupna-sprzedazy-samochodu.pdf – Pobrano 545 razy – 121 KB

Pobierz “UMOWA SPRZEDAŻY SAMOCHODU DOCX.” Umowa-kupna-sprzedazy-samochodu.docx – Pobrano 160 razy – 19 KB

Pobierz “UMOWA SPRZEDAŻY SAMOCHODU ODT” Umowa-kupna-sprzedazy-samochodu.odt – Pobrano 25 razy – 8 KB

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *