UMOWA KUPNO SPRZEDAŻ SAMOCHODU

 Wzór dostępny w trzech formatach: PDF, DOCX., ODT.

Umowa sprzedaży samochodu grafika

 

Umowa sprzedaży samochodu. Jeżeli potrzebujesz więcej informacji na temat umowy sprzedaży pojazdu, więcej o umowie sprzedaży możesz dowiedzieć się z artykułu: „umowa sprzedaży wzory z objaśnieniem”.

 

Co powinna zawierać umowa sprzedaży?

 

Umowa sprzedaży szczególnie powinna zawierać jak najdokładniejsze dane stron umowy, miejsce zawarcia, datę zawarcia, cenę, podpisy stron, dokładne oznaczenie sprzedawanego pojazdu (między innymi: marka, model, data produkcji, numer VIN, numer rejestracyjny, numer silnika, przebieg, kolor, pojemność silnika).

 

W przypadku, gdy samochód posiada usterki, warto dopisać w umowie, iż kupujący jest świadomy zakupu pojazdu posiadającego usterkę. Brak takiego oświadczenia może doprowadzić do dochodzenia przez kupującego praw z tytułu rękojmi. Dobrą praktyką jest również sporządzenie dokumentacji fotograficznej, przedstawiającej jego stan sprzed nabycia pojazdu.

 

Oświadczenie o bezwypadkowości pojazdu

 

Coraz częściej w umowach sprzedaży auta pojawią się zapewnienia o bezwypadkowości auta, jeżeli nie posiadasz czujnika lakieru, to nie warto z punktu widzenia sprzedającego składać takie oświadczenia, gdyż często zdarza się, iż nawet nowy zakupiony w salonie samochód jest samochodem, który uczestniczył w kolizji (np. podczas transportu na lawecie) lub został zarysowany w salonie.

 

Co sprzedający powinien wydać kupującemu przy sprzedaży?

 

Sprzedający powinien wydać kupującemu rzecz, czyli samochód oraz jej przynależności. Obowiązkowo sprzedawca musi przekazać kupującemu: samochód, klucze oraz wszelkie dokumenty pojazdu. Jeżeli przedmiotem umowy były inne akcesoria samochodu jak np. opony czy bagażnik dachowy, warto wymienić je w umowie, aby uniknąć nieporozumień w sytuacji, gdy nie zostaną one wydane wraz z autem.

 

Forma umowy

 

Umowę najlepiej sporządzić na piśmie oraz wymienić dwa identycznie wypełnione jej egzemplarze między stronami umowy. Jeżeli chodzi o sam podpis, to najlepiej, gdy jest on czytelny i  zawiera co najmniej nazwisko kontrahentów umowy sprzedaży. Umowa sprzedaży samochodu, często nazywana w mowie potocznej umową kupna-sprzedaży samochodu, jest to typowa umowa sprzedaży rzeczy unormowana w kodeksie cywilnym. Zastosowanie do niej mają więc głównie przepisy 535-602 k.c., więcej o umowie sprzedaży możesz dowiedzieć się z artykułu: „umowa sprzedaży wzory z objaśnieniem”

  

UMOWA KUPNO SPRZEDAŻ SAMOCHODU:

Pomogliśmy? Polub nas

Szukaj na stronie